Biz Kimiz
Türkiye’nin uluslararası GDP sertifikasına sahip sağlık Lojistiği organizasyonu

NHL SAĞLIK LOJİSTİĞİ HİZMETLERİ A.Ş.

Sağlık sektörüne yönelik sıcaklık kontrollü depolama, sipariş yönetimi, sekonder ambalajlama, sıcaklık kontrollü dağıtım ve nakliye hizmetleri vermek üzere yola çıkan NHL Sağlık Lojistiği (Net Healthcare Logistics) Türkiye’nin tek adresteki en büyük ve en modern mümessil ecza deposu ve sıcaklık kontrollü en büyük araç filosu yatırımlarını geçtiğimiz yıl tamamlamış ve Sağlık Bakanlığı onayının ardından sektörün hizmetine sunmuştur.
Ayrıca gıda takviyelerinin de lojistik operasyonlarını yürütmek üzere tesisin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İşletme Kaydı da yapılmıştır. Bu yatırımıyla NHL, başta beşeri ilaç sektörü olmak üzere hayvan sağlığı ilaçları, medikal sektörü ve hastanelere lojistik hizmet sağlamayı hedeflemektedir.

Söz konusu yatırımları bünyesinde 25.000 Palet normal (+15 C°/+25 C°) depolama alanı, 400 Palet soğuk zincir ilaç (+2 C°/+8 C°) depolama alanı ve içerisinde karekod üretim faaliyetlerinin de yapılabildiği 1.000 m² sekonder ambalaj alanı bulunmaktadır. Ayrıca tesiste bu kapasitelerin yanısıra Dilovası gümrüklerine bağlı olan 5.000 paletlik bir de antrepo bulunmaktadır. Antrepo kısmında da NHL, gerek soğuk zincir ve gerekse de normal ürünler için depolama hizmeti verebilecek altyapıyı oluşturmuştur.

NHL, sağlık sektörüne hizmet vermekte olduğunu altyapı yatırımlarının yanında WMS (Depo Yönetim Sistemi) sistemlerini de özellikle karekod sonrası süreçlerin yönetilmesi doğrultusunda güncellemiş ve validasyon çalışmalarını da tamamlamıştır. Böylece ilaç firmalarının ürettikleri veya ithal ettiklerin ürünlerin gümrük safhasından başlamak üzere, ithalatının tamamlanması, kutu değişimi, karekod üretimi, ITS üretim bildirimlerinin yapılması, siparişlerin yönetimi ve sipariş bazında Sağlık Bakanlığı’na satış bildirimi yapılıp konfirmasyon alınması gibi tüm süreçleri kapsayan bir paket çözüm sunulmaktadır. NHL sistem geliştirme ekibinin değişik projelerde pek çok firmayla ve çeşitli yazılımlarla (SAP, Oracle, Logo vb.) 100’den fazla entegrasyon tecrübesi bulunmaktadır.

Lojistik sektörünün bir hizmet üretme sektörü olduğunun bilinciyle hareket eden NHL, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini sağlamakta insan faktörünün en önemli etken olduğu düşüncesiyle gerek yönetim kadrosunu ve gerekse de operasyon ekibini sektörde tecrübeli ve uygun yetkinlikleri taşıyan kişilerden oluşturmuştur.

Sağlık lojistiği alanında vermekte olduğu hizmetlerin GDP standartlarına uygunluğunu sertifikalandırmak isteyen NHL, tüm bu yatırımlarını kuruluşundan itibaren GDP gereklilikleri doğrultusunda yapmıştır.

NHL’nin başvurusu üzerine, Türkiye’de bu belgeyi veren tek uluslararası denetleme şirketi olan SGS firması tarafından “WHO Technical Report Series, No. 957, 2010 Annex 5:WHO good distribution practices for pharmaceutical products” standardına göre yapılan denetlemeler sonucunda NHL, GDP “İyi Dağıtım Uygulamaları” koşullarına tüm süreçlerde (ilaç depolama, sekonder ambalajlama ve sıcaklık kontrollü ilaç dağıtım) uygun bulunmuş ve Türkiye’de ilk defa bir lojistik şirketi uluslararası bir denetim firması tarafından verilen GDP sertifikasını almaya layık görülmüştür.

GDP sertifikasının yanısıra NHL, OHSAS 18001, ISO 14001, ISO 9001 belgelendirme süreçlerini de başarıyla tamamlayıp bu 3 belgeyi de almıştır.